Dlaczego latem nie powinnaś trzymać butelki z wodą w samochodzie?

Mateusz Nowak
17.08.2021

Latem szczególnie musimy dbać o regularne i obfite nawadnianie organizmu. Najlepiej w ogóle nie rozstawać się z butelką wody – i to dosłownie. Taka butelka pozostawiona w samochodzie może stanowić poważne zagrożenie zarówno dla Twojego zdrowia, jak i mienia. Dowiedz się więc, dlaczego latem nie powinnaś zostawiać butelki z wodą w samochodzie.

Nie chciałabyś później wypić takiej wody…

Czy wiesz, że w czasie upalnej aury temperatura w Twoim samochodzie może dochodzić do ponad 50 stopni Celsjusza i to już po godzinie postoju? Można sobie łatwo wyobrazić, jak fatalny wpływ ma to na wodę znajdującą się w pozostawionej butelce. Jest ona narażona nie tylko na wysoką temperaturę, ale też działanie promieni słonecznych. Efekt? Bardzo szybkie namnażanie się drobnoustrojów – zwłaszcza, jeśli wcześniej piłaś z tej butelki i zostawiłaś w niej swoją ślinę.

W takiej wodzie znajdują się różne mikroorganizmy, które zagrażają Twojemu układowi pokarmowemu – od bakterii, aż po grzyby. Nie oznacza to oczywiście, że rozchorujesz się zaraz po wypiciu kilku łyków wody, natomiast po co ryzykować? Może się to skończyć naprawdę nieprzyjemnymi dolegliwościami, nie wspominając już o tym, że gorąca woda jest po prostu niesmaczna i nie daje tak potrzebnego w czasie upału orzeźwienia.

Zagrożenie pożarem!

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to musisz wiedzieć, że zostawiając butelkę wody na siedzeniu samochodu w czasie upałów ryzykujesz pożarem. Takie sytuacje już się w naszym kraju zdarzały, dlatego przestrzegają przed nimi strażacy i eksperci od pożarnictwa.

Butelka działa jak soczewka, skupiając promienie słoneczne w jednym miejscu. To w najlepszym razie może spowodować nadtopienie plastikowych elementów tapicerki czy deski rozdzielczej lub uszkodzenie skórzanego fotela. W grę wchodzi jednak także ryzyko pożaru, jeśli dojdzie do zajęcia się ogniem materiałowej tapicerki, pokrowca, leżącej nieopodal chusteczki higienicznej etc.

Dlatego pamiętaj: latem nigdy nie zostawiamy butelki z wodą w samochodzie, nawet na kilka minut. Zawsze miej ją przy sobie i przechowuj w temperaturze do 20 stopni Celsjusza oraz chroń przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.